Bitcoin Tarihi

Bitcoin aslında yeni ortaya çıkmış bir dijital para değildir.

Bitcoin Tarihi
05 Eylül 2020 - 18:36
 

Bitcoin aslında yeni ortaya çıkmış bir dijital para değildir. 1980’li yıllarda Bitcoin nedir konusu açılmış ve merkezi olmayan bir dijital para konusu dönemin kriptografi uzmanları tarafından tartışılmıştı. Daha sonra bu alanla ilgili çok fazla çalışmalar yapıldı. Tüm bu çalışmalara aslında Bitcoin Giriş kısmını oluşturmaktaydı. Hemen ardından programcı ve yazılımcı David Chaum birtakım çalışmalar gerçekleştirdi. “ecash” ile “Digicash” adlı projeler David Chaum tarafından geliştirildi. Bundan sonra da ayrıca farklı farklı projelerin hemen arından 2008 yılında ise tarih sahnesi çok farklı bir dijital para çıktı. Bitcoin ve kısa sürede piyasa çıktı. Piyasa çıkmasıyla birlikte Bitcoin satın al işlemleri başladı ve artarak devam etti.

Bitcoin’ in Ortaya Çıkışı

Merkezi olmayan bir dijital para idi. Böylece merkezsiz kripto para kavramı doğdu ve bu da dikkat çekti. Bitcoin artık tarih sahnesinde idi. Tarih 31 Ekim 2008 ‘idi. Bitcoin adı verilen bu dijital paranın dokümanları olan White paper dokümanları Satoshi Nakamoto imzası ile dağıtıldı. Bitcoin Fiyat olarak o zamanlar bir kuruş civarında idi. Biranda Bitcoin al işlemleri artı. Ancak herkes Satoshi Nakamoto kim diye merak ediyordu.
Biranda çok fazla kişi Satoshi olarak kendini tanıttı. Hatta bazıları böyle ismin gerçekten var olmadığını bu teknoloji bir yapay zekanın eseri olduğunu da söylediler. Bazıları ise tek bir insanın bunu kodlamasının imkânsız olduğunu bu ismin yazılımcı grubuna verilen isim olduğunu da dile getirenler oldu. Günümüz de ise Satoshi Nakamoto’ nın kim olduğu henüz bilinmiyor. Ancak Bitcoin grafik işlemleri sayesinde Bitcoin artık her an takip edilebilme özelliği kazandı.
Bugün ise Cointral sitesi olarak her tür bitcoin alım satımlarınız için sizlere hizmet veriyoruz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum