Tesettür Giyimde Cilt Dostu Ürünleri Tercih Edin

16 Ocak 2020 - 15:17
 

Tesettür Giyimde Cilt Dostu Ürünleri Tercih Edin
 
Tesettür giyimde tercih edeceğiniz ürünlerin cilt dostu olması konusunda özen göstermelisiniz. Özellikle tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşlarda gerek kumaşın yapısı gerekse kumaşlarda kullanılan petrokimyasal kumaş boyaları gibi ek katkı maddeleri insan sağlığına zararlı kimyasallardan oluşabilir. Eski klasiktesettür giyim ürünlerinde daha doğal katkı maddeleri kullanılır iken özellikle günümüzde hafif materyalli ürünlerde, bazı ucuz ve kalitesiz tekstil giyim ürünlerinde olduğu gibi tesettür giyim ürünlerinde de kalitesiz ve insan sağlığına kalitesiz materyaller kullanılmaya başlandı. Son yıllarda artan tesettür giyim firmaları ne yazık ki beraberinde kalitesiz ve insan sağlına zararlı ürünler üreten firmalar da türemiştir.

Kalitesiz Kumaşlar Cilt kanserine Neden Olabilir
İnsan sağlığını olumsuz etkileyen kumaşlar ne yazık ki uzun süreli kullanımda alerji, egzamanın yanı sıra cilt kanseri gibi pek çok kansere de neden olabilir. Özellikle tesettür elbise giyen kadınlarda kullandıkları kıyafetlerin kumaş miktarı fazla olduğu düşünüldüğünde bu risk oranı daha da yükseltmektedir. Özellikle naylon türevi materyallerden üretilen kumaşlar, bazı polyester, akrilik kumaşlar da içerisinde asetat, teflon gibi kansinojenik kimyasal içeren yapılardır. Ayrıca boyalarda bulunan etilen, methanol, glikol, formaldehitler, bakır bileşenleri, sülfirik asit, til, metl, fenol, keton gibi daha nice cilt dostu olmayan maddeleri içerin kumaşlar göz alerjisinden cilt kanserine, egzamaya kadar pek çok hastalığa doğrudan tetikleyicisidir. Ayrıca sağlığa zararlı olarak üretilen bu kumaşlar yüzünden cilt hava almaz ve bu da deri solunumuna engel olur ve pek çok iç hastalığın nedenlerinden biri olabilir.

Sağlıklı Kumaş Kullanmak Önemli
Kıyafetin asıl önemli olan kısmı, rengi, deseni ve kesimi değil kumaşında kullanılan materyallerin kalitesidir. İnsan sağlığına uygun, cilde nefes aldıran kumaşlar insan sağlığını olumlu yönde etkiler. Pek çok cilt kanseri ve hastalığın da önüne geçer. İnsan sağlığına uygun kumaşlar genellikle insanlığın binlerce yıllardır kullandığı doğal pamuk başta olmak üzere keten, kenevir, yün, ipek, angora, alpaka, tiftik, kaşmir, aluyot ve rami gibi doğal lif bazlı kumaşlar tesettür giyimlerinde tercih edilmelidir. Ayrıca bu tür kumaşlar doğru tekniklerle işlendiğinde uzun yıllar kullanılabilir.
 
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum