Reklam

İşte esnafın yeni normali

Normal hayata geçişte küçük işletmelerde uyulması gereken kurallar belli oldu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehbere göre, iş yerlerine misafir alınmayacak, işletmenin lavabosu varsa, müşterilere kapalı olacak. Personeli korumak için tezgâhlar ve müşteri alanı arasına geçici bir pencere yerleştirilecek. Deneme kabinlerinde maskeler çıkartılmayacak. Terziler ve optikçiler randevu sistemiyle çalışacak. Terziler, iğnelerini ağızlarında tutamayacak.

İşte esnafın yeni normali
16 Mayıs 2020 - 11:06 - Güncelleme: 16 Mayıs 2020 - 12:17

Türkiye, Covid-19 ile mücadelede normalleşme sürecine girerken; vatandaşların en sık uğradığı küçük işletmeler de yeni döneme hazırlanıyor. Bakkaldan manava, kuyumcudan züccaciyeye, terziden kasaba, oyuncakçıya kadar pek çok işletmelerde kontrol tedbirleri arttırılacak. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberlerde bu işletmelerde çalışan personelin ve müşterilerin yeni normal dönemde uyacakları kurallar şöyle:

ÇANTA VE AYAKKABI SİPARİŞİ TELEFONLA

Çanta ve ayakkabı mağazalarında müşteri ihtiyaçları mümkün olduğunca telefon ve internet üzerinden karşılanacak. Personel müşterilerle aynı ürünlere dokunacağı için, her müşteriden sonra ellerini temizleyecek. Müşteri, ayakkabı ve çanta denerken; personel ona yardım edecekse çalışma öncesinde tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanılacak. Müşteriler, iş yeri içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmayacak.

       

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum