150 Bin Dolar Değerindeki Böcek Karaman'da Görüldü

Japonların kurutulup yenildiği takdirde hamile kalınacağına inandığı Karaman’ın Güldere Köyünde bulundu Türkiye'de koruma altında bulunan ve sadece Elazığ ve Hatay'ın Amanos dağlarında yaşadığı bilinen nesli tükenmekte olan Geyik Böceği, Karaman’ın Güldere Köyünde bulundu.

150 Bin Dolar Değerindeki Böcek Karaman'da Görüldü
06 Ağustos 2020 - 14:36
 

Nesli tükenmekte olduğu için koruma altında bulunan ve yaşam alanlarının genişletilmesi için çalışmalar yürütülen, Türkiye'de sadece Hatay'ın Amanos dağlarında yaşadığı bilinen ve bilimsel adı "Lucanus cervus" olan geyik böceği, Karaman'ın Güldere köyünde bulundu.

Güldere köyünde yaşayan Yusuf Çolak tarafından piknik yaptıkları yerde büyük görünümlü ve ilginç şekli olan bir böcek gördü. Böceği yakalayıp kutuya koyan Yusuf Çolak önce gergedan böceğine benzetti daha sonra internetten yaptığı araştırmada böceğin geyik böceği olduğunu öğrendi. Durumu hemen Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği’ne  bildiren Çolak, "Hayatında ilk defa gördüğü böceği Hayvanları ve Doğayı koruma Derneği Başkanı Mustafa Koçak’a teslim etti.

Hayvanları ve Doğayı koruma Derneği Başkanı Mustafa Koçak böceği  inceledikten sonra tekrar doğaya bıraktıklarını söyledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hakan çelik
    1 ay önce
    İki sene önce biz görmüştük onu evde misafirimiz olmuştu. Kerataya selam söyleyin.