Poliürethan Tampon Nedir?

Poliürethan tampon nedir? Tamponun etken yani ana maddesi isminden de anlaşılacağı üzere bir tür esnek hücresel elastomer poliüretandır.

Poliürethan Tampon Nedir?
23 Ekim 2020 - 12:22
    

Poliürethan tampon nedir? Tamponun etken yani ana maddesi isminden de anlaşılacağı üzere bir tür esnek hücresel elastomer poliüretandır. Kimyasal maddesi yani ana maddesi gereği doğal zincirlerle bir araya gelen poliüretan son derece sağlam bir maddedir. Genellikle bu tür tamponlarda hepsi aynı madde kullanılarak yıpranma payı eşit tutulur.
 

Poliüretan Nedir?

Poliüretan, polimer yapıya sahip ürünlerin dahil olduğu bir aile içerisinde yer alan mühim bir ürün grubudur. Poliüretan ilk olarak Almanya’da Alman bilim insanı Otto Bayer sayesinde hayatımıza kazandırılmıştır. 1937 yılında Otto Bayer tarafından sentezlenmiş ve diizosiyanatın, diol ile reaksiyonu sonucunda elde edilmiştir. Daha sonraları ise, diollerin konumunu birleşme sonucu daha büyük olan molekül çoğunluklu polioller almıştır. Bu şekilde ortaya çıkan ve son derece dayanıklı olan poliüretan muadillerine göre çok dayanıklı ve çok elastik bir yapıya sahiptir.

 
Poliüretan sünger üretimi başta olmak üzere hayatımızın bir çok alanında kullanılmıştır. Bunların başında Vinç kabinleri ve Endüstriyel klimalar gelir. Dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebi ile kullanıcılara sunulan ürünlerde uzun süreli dayanıklılığı ve kullanıcıya vaat ettiği kullanım kalitesi ile çok avantajlıdır. Endüstriyel klimalarda kullanımı hem iç hem de kurulumu sırasında destekleme tamponlarındadır. Ayrıca poliüretan diğer muadil maddelerin aksine ısınma ve yoğun çalışma durumlarında herhangi bir gaz salınımı veya yıpranma yapmaması da kullanıcılar açısından sunduğu avantajlarındandır.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum