Kurumsal Sunum Nasıl Yapılır?

Kurumsal sunum, işletmelerin kendilerini tanıtmak veya ürünlerini pazarlamak amacıyla yaptıkları dijital sunumlardır. Dinleyicileri müşteriler, çalışanlar veya yöneticiler olabilir.

Kurumsal Sunum Nasıl Yapılır?
25 Şubat 2021 - 11:36

Kurumsal sunum, işletmelerin kendilerini tanıtmak veya ürünlerini pazarlamak amacıyla yaptıkları dijital sunumlardır. Dinleyicileri müşteriler, çalışanlar veya yöneticiler olabilir. Kurumsal sunumların diğer sunumlardan farkı, daha sade, anlaşılır olması ve anlatılmak istenen noktaların üzerinde durulmasıdır. Bu sunumlarda içeriğin anlaşılır olması, metinlerin az ve öz olması, görsellerle veya videolarla zenginleştirilmesi, tasarımın kurumsal kimliğe uygun olması gibi durumlara dikkat edilir.
Sunumların etkileyici olması ve anlatılanların dinleyicilerin zihninde kalıcı bir yer edinmesi için etkili bir anlatım gerekir. Sunum içerisindeki bilgiler dinleyiciye verilirken nokta atışı yapılması ve anlatılmak istenen şeye odaklanılması da önemlidir. Sunumun sonunda da yine en başa dönerek önemli yerlerin tekrar edilmesi kalıcılığı arttıracaktır.
Kurumsal Sunum Nasıl Hazırlanır?
Kurumsal sunum hazırlarken teknolojiden yararlanarak farklı özellikler kullanılmalı ve sunum daha etkileyici hale getirilmelidir. Verilmek istenen mesajın dinleyici ile arasında köprü kurmasını sağlayacak etkin görselleştirmelere başvurulmalı ve mesajın etkili şekilde yansıtılması için sunumları bu yönde tasarlamak gerekiyor.  
Sunumun etkileyici olması için içeriğin az ve öz olması, font kullanımın dikkatli seçilmesi gerekiyor. Yazı tipini seçerken kolay okunabilen font türlerinin seçimi etkileyici bir sunum için önemlidir. İçerikler vurucu olmalı ve sağlam içerikler sunmalısınız. Ayrıca her bir slayt için ayrı ana fikirler olmalı, bu ana fikirler de tek bir ana fikirde toplanmalıdır. Sunumda kullanacağınız görsellerin de yüksek çözünürlüklü olması sunumun kalitesini yansıtır. Özgün Özpınar Sunum Stüdyosu sizin için en kaliteli görsellerle sunumunuzu zenginleştiriyor.
Kurumsal Sunumlarda Tasarım
Sunumlarda tasarım, içerikten sonra en önemli aşamadır. Anlatıcı konuya ne kadar hâkim olursa olsun, karmaşık ve düzensiz bir tasarım dinleyicilerin dikkatini dağıtacaktır. Sunumda kullanılacak görseller slayt üzerinde yakın yerlere yerleştirilmeli ve ikon, şekil kullanmanız durumunda tipleri aynı seçilmelidir.
Sunumda vektörel bir resmin yanında normal bir fotoğraf olması karmaşıklığa ve algı bütünlüğünün bozulmasına yol açar. Bu yüzden aynı slayt üzerinde kullanılan bu tür medyalar birbiriyle uyumlu olmalıdır. Aydınlık arka plan kullanımında koyu zemin üzerine açık renk yazılar kullanılmalı, karanlık mekanlar için ise açık renk üzerine koyu renk yazılar kullanılmalıdır.
Slaytlardaki boş alanların doldurulması için gereksiz GIF veya resim kullanılmamalı anlatılan görsel alan doldurması için gerektiğinden fazla büyütülmemelidir. Ayrıca kullanılan grafikler görsel amaçlı değil, mesajın güçlendirilmesi için kullanılmalıdır.
Kurumsal Sunumlarda Grafik Tasarım
Kurumsal sunumlarda grafik tasarım kullanılması da etkin bir iletişim için gereklidir. Sektörde fark yaratmak için kullanacağınız logo, basılı materyal veya kurumsal kimliğinizi yansıtacak medya görselleri kullanılarak özgün grafikler ortaya çıkarılabilir. Bu sayede dinleyicilerin aklında kalan bir sunum yapılır. İletişim unsurlarını araştırmak, planlamak ve uygulamak gibi tüm aşamalarda yanınızda olan Özgün Özpınar Sunum Stüdyosu sayesinde en yaratıcı sunumlar ve en etkili sunumları yapabilirsiniz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları