Reklam

Karaman Paşabağı(Göves) Köyü Tanıtımı

Paşabağı(Göves), Karaman ilinin Merkezine bağlı bir köydür.

Karaman Paşabağı(Göves) Köyü Tanıtımı
25 Mayıs 2021 - 12:19

Paşabağı(Göves), Karaman ilinin Merkezine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı “Göves” olup, “Göges” adlı yerleşim yerinden dolayı bu isim verilmiştir. Türk boylarından Gögez oğulları bu yöreye yerleştikleri için Göges, halk arasında Göves olarak söylenmiştir. Padişah 2. Beyazıd oğlu olan Karaman Valisi “Şahinyah’ın oğlu Mehmet Çelebinin anısına, bu yörenin bağlık olması nedeniyle Köye, “Paşabağı” ismi verilmiştir.

Köyün tarihi hakkında fazla bilgi sahibi olunmasa da geçmiş yüzyıllara ait bizans eserlerine rastlandığı söylenmektedir.

Köyde oturanlardan bir kısmı göçmen olarak gelmiş yerleşmiştir.Bu köyde çok bilgili paladayı adında bir Kıbrıs gazisi olduğu bilinmektedir.

Üç taraftan kayalıklarla kuşatılmış bir vadi içerisinde yer alan köy, afet bölgesinde olup kaya düşmesi, sel gibi doğa olayları yer almaktadır. Bu nedenle yeni yerleşim yeri olan kuzeyindeki tepelik sahaya taşınmıştır.

Karaman merkezine 26 km uzaklıktadır.
Köyün kuzeyinde Sarıkaya, güneyinde Gülkaya ve Akpınar, doğusunda Çimenkuyu, batısında Başharman bulunmaktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Ayrıca köyün birçok arazisinde kavak ağacı yetiştirilmektedir.Ancak kavak ağacının ekonomik değerini yitirmesi ile birlikte kavaklar sökülerek tarıma açılmakta ve sebze ve diğer ağaç türleri ekilmektedir.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum