Reklam

Karaman'da İlk Defa Yapılan Bu Ameliyat Başarılı Geçti

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Parsiyel Nefrektomi ve İdrar Torbası Mesane Kanseri Ameliyatları Başarılı Bir Operasyonla Gerçekleştirildi.

Karaman'da İlk Defa Yapılan Bu Ameliyat Başarılı Geçti
14 Nisan 2021 - 13:10
Konu ile ilgili hastaneden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

İdrarda kanama şikayeti ile hastanemiz Üroloji polikliniği Dr.Öğretim Üyesi Emre KANDEMİRe başvuran 72 yaşındaki erkek hastaya yapılan tetkiklerde idrar torbası mesane kanseri ön tanısı konuldu. İlk etapta yapılan kapalı ameliyatta idrar kanalından girilerek tümörlü dokudan örnek alındı. Hastanemiz Patoloji bölümü tarafından yapılan değerlendirmede tümörün idrar torbası kas tabakasına yayıldığı raporlandı. Bunun üzerine hastamıza Dr. Öğretim Üyesi Emre KANDEMİR ve Dr. Öğretim Üyesi Güven ERBAY tarafından idrar torbasının mesane tamamen alındığı ve bağırsaktan yeni mesane oluşturulduğu kanser ameliyatı yapıldı. Radikal sistektomi İleal loop Yaklaşık 6 saat süren operasyon ile kanserli olan idrar torbası idrar torbasına komşu lenf düğümlerinin tamamı çıkarılarak çevre dokular tümörden temizlendi. Bağırsaktan yeni mesane oluşturularak böbreklerden gelen idrar kanalları üreter yeni mesaneye bağlandı. İşlem doktorlarımız ve ameliyat ekibimizin katkıları ile başarı ile tamamlandı.

72 yaşındaki Urkiye Acar isimli hastamız Üroloji polikliniği Dr. Öğretim Üyesi Güven ERBAY a başvurdu ve yapılan tetkikler sonucunda sağ böbreğinde yaklaşık 8 santimetrelik kitle tespit edildi. Hastamızın ileri yaşı olması ek hastalıkları olması ve kilolu olması nedeni ile yapılacak olan cerrahi daha da zor hale gelmektedir. Gerekli bölümlere danışılıp ameliyat izni alındıktan sonra sağ böbrekteki kitle Dr. Öğretim Üyesi Güven ERBAY ve Öğretim Üyesi Emre KANDEMİR tarafından gerçekleştirilen yaklaşık 2 saat süren parsiyel nefrektomi operasyonuyla sağlam böbrek dokusuna zarar vermeden tamamen çıkarıldı ve hastamız ameliyattan sonra üçüncü günde sağlıklı şekilde taburcu edildi.

Doktorlarımız Dr. Öğretim Üyesi Güven Erbay ve Dr. Öğretim Üyesi Emre Kandemir ameliyat sonrası açıklamalarında

Böbrekler insan vücudunda ana filtre görevi görürler vücutta dolaşan kanı süzüp idrara dönüştürürler. Bu nedenle ameliyatta olabildiğince fonksiyonlarının korunması hedeflenir. Böbreğin tümör nedeni ile tamamen alınması her iki böbreğin yapacağı süzme fonksiyonunu tek böbreğe yükleme  nedeniyle ileriki dönemde böbrek yetmezliği açısından risk oluşturmaktadır. Açık Parsiyel Nefrektomi ameliyatı ile hasta neredeyse iki tam böbrekle yaşayabilir. Bu nedenle Parsiyel Nefrektomi uygun koşullarda radikal Nefrektomi operasyonuna tercih edilmektedir. dedi.

Bu tür onkolojik cerrahiler özellikli cerrahilerdir ve hastanemiz bünyesinde de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum