İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Cehennem Deresi Vadisi'nde mahsur kalan 3 kişi kurtarıldı
Cehennem Deresi Vadisi'nde mahsur kalan 3 kişi kurtarıldı
Mısırda Dolandırıcılara Dikkat
Mısırda Dolandırıcılara Dikkat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Herkesin gözü bu haberde...
Herkesin gözü bu haberde...
Sokak ortasında hasmına sıktı!
Sokak ortasında hasmına sıktı!
Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 14:37
 
Karaman Hanehalkı Tüketim Harcaması
Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü “Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel), 2018” konusunda bir basın bülteni hazırladı.
EKONOMİ Haberi
Karaman Hanehalkı Tüketim Harcaması

Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

 

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde, Hanehalkı Tüketim Harcamalarında en yüksek payı 22,5 ile konut ve kira harcamaları aldı

 

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde (TR52), Hanehalkı Bütçe Anketi verilerine göre hanehalklarının tüketim harcamaları içinde en yüksek payı, konut ve kira harcamaları almaktadır. Bu pay 2017 yılında 23,3 iken 2018 yılında 22,5 olarak tahmin edilmiştir.

 

Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı 23,7 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı 20,3 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları aldı. Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama grupları ise 2,2 ile sağlık ve 2,3 ile eğitim hizmetleri oldu.

 

Bölgemizde konuttan sonra en çok gıdaya harcama yapılıyor

 

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde hanehalkı tüketim harcamalarında, konut ve kira harcamalarından sonra en yüksek payı alan grup 21,1 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler grubu olmuştur. Gıda ve alkolsüz içecekleri 19 oranıyla ulaştırma harcamaları izlemektedir. Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde en düşük pay 1,4 ile eğitim hizmetleri grubuna aittir.

 

Konya, Karaman Bölgesinde haneler Eğlence ve Kültüre bütçelerinin 2,8’ini ayırıyor

 

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde kültür ve eğlence harcamalarına hanehalkı bütçesinden ayrılan pay sadece 2,8 iken lokanta ve oteller harcamalarının payı ise 6,7’dir.

 

Ülkemizde eğlence ve kültür harcamalarına hanehalkı bütçesinden ayrılan pay sadece 2,9 iken lokanta ve oteller harcamalarının payı ise 6,5’tir.

 

Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 İstanbul Bölgesi'nde gerçekleşti

 

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının 24,4'ü TR1 İstanbul Bölgesi'nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada 14,9 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR4 Doğu Marmara ve TR6 Akdeniz Bölgesi'nin payı 11,2 oldu. 

 

Tüketim harcamalarında en düşük payı TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı

 

 

Türkiye'deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı 1,7 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi 2,9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karaman, Hanehalkı, Tüketim, Harcaması, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı