Mobil dünyada dokunmatik paneller ile birlikte elimize ilk İOS cihazlar İphone ile geçmiş olsa dahi ilerleyen zamanlarda Android uygulama cihazlara rağbet daha fazla olmuş ve İOS a göre Android cihazlar daha fazla tercih edilmeye başlanılmıştır. İOS , Android işletim sistemine göre daha kolay bir arayüz sunsa ve kullanıcıya karşı daha kolay bir kullanım sağlasa dahi genellikle mobil cihaz kullanıcıları İOS işletim sistemi yerine Android işletim sistemlerini ön planda tutarlar . Android Linux çekirdeğini taban alan bir işletim sistemidir. Başta Google olmak üzere 2 farklı yazılım toplulukları tarafından geliştirilmesi hala günümüzde devam etmektedir. Temel olarak dokunmatik cihazlar için yazılımsal olarak tasarlanan ve kullanılan Android işletim sistemi yavaş yavaş otomobil ve saatlerde de yerini almaya başlamıştır.

Android Kullanıcıları

2013 Yılı itibari ile en popüler mobil cihaz işletim sistemi olarak kendini yükselten Android’i kullanıcıların seçmesinde farklı farklı etkenler vardır. Bunların en başında Android’in mobil kaynaklarının kullanıcılara açık olması ve kullanıcılar tarafından düzenlenebilmesi yer almaktadır. Bunun yanında mobil yazılım üreticilerinin İOS platformundan önce uygulamaları Android ortamında düzenlemesi ve yayınlaması ikinci bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. İOS’ a göre daha karışık bir kullanıma sahip olan ve kişilerin isteklerine göre kişiselleştirebildikleri Android işletim sistemi insanların mobil cihazları kullanım alanındaki bilgilerini tazelemesi ve arttırması ile günden güne tercih listesinde kendisini ilk sıraya taşımaya devam etmektedir. Google ‘ın 2014 yılında yayınladığı bilgilere göre günümüzde 1 milyardan fazla Android kullanıcısı bulunmakta ve bunun 700 milyondan fazlası cihazlarını ve Google play üyeliklerini aktif olarak kullanmaktadır. Android cihazların tercih edilmesinde bir diğer unsur ise warez programların ve temaların internet ortamında rahatça yayınlanabilmesi ve herhangi bir şey yapmadan Android cihazlara yüklenebilmesidir. Bunun yanı sıra Android yazılımının açık kaynaklı bir yazılım olması ve herhangi biri tarafından düzenlenebilmesi sayesinde birçok aygıtın içerisinde yer edinmiştir.

Android İşletim Sistemleri

Bu yazdıklarımıza bakarak Android işletim sisteminin mobil cihazlara kattıklarını ufak bir çapta incelersek; Daha farklı temaların ve kişiselleştirilmiş sistemlerin ortaya çıkması, insanların mobil cihazlarda bir nevi staj yapması ve kendini geliştirmesi. Birçok uygulama yazılımcısının açık kaynaklı olması sayesinde kendisine ortam yaratarak yeni uygulamalar yaratması. İnsanların ulaşmak istedikleri program, oyun gibi yazılımlara daha kolay bir şekilde ulaşmasını ön gösterebiliriz. Bunları ele alarak Android işletim sisteminin mobil cihazlarda bir devrim yarattığını belirtmek doğru olur. Android uygulama geliştirme hakkında yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
www.codex.com.tr