Böylece dünyaya açılan bir kapınız olacak ve daha ileriye doğru güvenle gidebileceksiniz. Yeni insanlar, yeni dünyalar, yeni kültürler tanıyacak ve dünyada öğreneceklerinize şaşıracaksınız. Tüm bunlar olurken sadece kendi işinizi yapacaksınız ve gelecek kaygınız da olmayacak. İşte bütün bunları size Saraybosna Üniversitesi sunuyor, nasıl mı?

Bologna Anlaşması Nedir?

1999 yılında İtalya’nın Bologna şehrinde bazı ülkeler üniversitede toplandı. Aralarında İngiltere, Fransa gibi ülkelerin de bulunduğu bu ülkeler üniversite eğitimi için çözüm yolları aradı. Bologna Süreci denilen bu oluşum zamanla önce Avrupa Birliği ülkelerine yayıldı. Amaç üniversitelerin eğitim kalitesini arttırmak ve tüm Avrupa devletlerinde aynı standardı sağlamaktı.

Ancak daha sonra başka ülkelerin de katılmasıyla bu süreç bir anlaşmayla kalıcı hale getirildi. Bu gün Bologna Anlaşması ( sözleşme ya da süreci olarak ta geçer ) olarak bilinen bu anlaşmaya taraf olan devletler üniversite eğitimi için belirli kriterleri taahhüt ediyorlar. Böylece anlaşmaya 47 ülke dahil oldu ve yükseköğretim kalitesini de bu anlaşmaya göre düzenlediler. Bologna Anlaşmasına imza atan Bosna Hersek, böylece kendi eğitim kalitesini de tescillemiş oldu.

Bosna Hersek Üniversiteleri

Kaldı ki Saraybosna Üniversitesi size bun anlaşma dahil iki farklı fırsat sunar. İlki size tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan Europass hizmeti sunar. Diğer ülkeler ve kurumlarla ortak projeler, programlar yürüten ve anlaşmalar imzalayan Saraybosna Üniversitesi size öğrenim hayatınız boyunca tüm Avrupa kapılarını açar. Bu şekilde başka ülkedeki ya da kurumdaki bir programa ya da akademik ve resmi bir faaliyete katıldığınızda Saraybosna Üniversitesi, karşı taraftaki kurumla ortak bir çalışma yapar. Böylece “Europass Hareketlilik Eki” almaya hak kazanırsınız. Bunun gibi iki farklı belge daha hazırlayan Saraybosna Üniversitesi, size çok güçlü ve tüm Avrupa Birliğinde geçerli bir öz geçmiş imkânı sunar. Bunun için mutlaka en az bir defa başka bir ülkede akademik bir faaliyet ya da etkinliğe katılmalısınız. Bunun yanında diğer fırsat ise Mavi diploma olacak.

Mavi diploma tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan bir diplomadır. Yani başka bir şeye gerek kalmaz. Sadece Mavi Diploma ve Europass belgeleriyle istediğiniz Avrupa birliği ülkesinde hatta dünyada istediğiniz ülkede iş kurabilir ya da çalışabilirsiniz. Zaten bu belgelerle ulusal ya da uluslararası şirketlerin önceliğini kazanacaksınız.

Üstelik tüm bu fırsatlar için de bütçenizi zorlamayacaksınız. Saraybosna Üniversitesi Eczacılık Fakültesi için yıllık 2500 Euro yeterliyken diş hekimliği okumak için yıllık harç masrafınız 2500 Euro olacak. Ancak bu iki bölüm için önce bir yıl hazırlık okumalısınız. Hazırlık sınıfından sonra fakülteye giriş sınavına girip belli bir puanı almanız gerek. Daha sonra bölümünüzde okuyabilirsiniz. Saraybosna Üniversitesi ve diğer her türlü sorularınız için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bürolarımızı ziyaret edebilir ya da telefonlarla bize ulaşabilirsiniz.