Kompozit burun iş ayakkabısı Avrupa (CE) ve ISO 20344 numaralı iş standartlarına uygun parlayıcı ve yanıcı buharlı ortamlarda oluşabilecek kıvılcım atmasına mani olmak amaçlı üretilmiş elektrostatik enerjinin minimize edilmesini veya tahliye edilmesine yarayan iş ayakkabısı anlamına gelmektedir. Dış yüzeyindeki anorak ya da cilt deri aşınma ve yıpranmaya karşı maksimum direnç göstermektedir. Dış gövdesi özellikle taban ve topuk bölgesi darbeye karşı son derece hassas ve bir o kadarda şok emici özelliğiyle temasın absorde edilmesini sağlamaktadır. Kullanım yerlerini eminim siz de fark etmişsinizdir.

Kompozit burunlu iş ayakkabısı daha çok petrol ve yan ürünlerin imalatı  ya da satış yapan iş yerlerinde yine kimyasal ürün üretiminde bulunan organize sanayi firmalarında, emek yoğun çalışılan inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Örneğin benzin istasyonlarında pompacıların kullandığı ayakkabılar kompozit burunlu iş ayakkabısı olmaktadır. Bu iş ayakkabıları iş kanuna göre zorunlu yani mesai saatlerinde muhakkak işçilerin kullanmak zorunda olduğu giysilerin içersinde yer almaktadır. Ayakkabı için kullanılan malzemeler o kadar dayanıklıdır ki 200 joule (çeliş darbe  dayanıklılığı) görebileceğiniz darbeye karşı en dayanıklı ayakkabıyı ifade etmektedir. Son zamanlarda inşaat sektöründe özellikler yaralanmalar, kırılmalar özellikle sert cisim darbesi - düşme ve batmaya istinaden yürürlükteki iş güvenliği yasalarında kompozit burunlu iş ayakkabısının gerekliliğin altını çizmiş ve bunu denetimlere bağlı olarak standart haline getirmiştir.

İşte tam bu konuyla eşzamanlı olarak firmamız yukarıda bahsettiğimiz tüm özelliklerin yanı sıra 13-14 gün ya da gün aşırı çalışma saatlerinde dayanıklılığa ek olarak çalışanın ayak sağlığını ve konforunu da sağlamak için çalışmalarına devam etmektedir. İş ayakkabısının iç donanımına yönelik ortopedik iç tabanlı kompozitler ya da ayakkabı içinde hava akışını maksimize edecek gizli gözenekler ekleyerek çalışanın verimini arttırmaya yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Tabi içine standartlı bozmadan görsel görünümündeki değişiklikleri de eklemeden geçemeyeceğiz. Bakım konusunda ise son olarak kompozit burunlu iş ayakkabıları üzerindeki toz ve metal parçaların nemli bez veya fırça ile temizlenmesi ayrıca iş bitimi hava alacak yerlerde saklanmasına özen göstermeliyiz