Kumar ve kumar türevi şans oyunları, hem heyecanlı oluşları hem de günlük yaşamın sıkıntı ve streslerinden uzaklaştırarak, kısa yoldan kazanç elde edilebiliyor oluşu nedeniyle, insanların bir şekilde tercih ettikleri ve oynadıkları oyunlardır. Ancak hemen herşeyde olduğu gibi, kumar oyunlarında da, fazlası kişi için zararlı ve yıkıcı olabilmektedir.

Kumar bağımlılığı, bu oyunları oynayan kimi insanlarda görülen ve çok önemli, zaman zaman yıkıcı bir hal alabilen, psikolojik yönleri de bulunan bir rahatsızlıktır. Böylesi yıkıcı bir yönü bulunan bu rahatsızlıktan etkilenilmemesi ve daha bilinçli kumar oyuncu olmak adına neler yapılması gerektiğini inceleyerek, sizler için kumar bağımlılığı nasıl başlar? Nedir ve nasıl bu bağımlılıktan uzak durulur bunu anlattık.

Kumar bağımlılığı Nedir Ve Nasıl Başlar?

Öncelikle kumar bağımlılığına neden olan en temel şey, bu oyunların çok büyük bir kısmının şans faktörüne bağlı olduğunu unutmak ya da tam kavrayamamaktır. Kumar oyunlarında kaybetmek ve kazanmak iki ana ihtimaldir. Ve bu iki ihtimalin duruma göre oranları değişmekle beraber, birisi gerçekleşir. Ne yazık ki her zaman kazanan taraf olmazsınız. Bu nedenle kaybetmeyi de, bu oyunun bir gerçeği olarak görmeniz ve kabul etmeniz gerekmektedir.

Kumar bağımlılığının nedeni kaybetmeyi asla kabul etmemektir. Kaybetmeyi kabul etmeyen oyuncu, hırslanarak daha fazla oynar, daha sonra kazansa bile, hırsı gözünü bürüdüğü için, eninde sonunda şansı döner ve yine kaybeder.

Kumar Bağımlılığından Nasıl Korunabilirim?

Kumar bağımlılığından korunmak için, öncelikle kendinize belirli kazanç ve kayıp limitleri belirlemelisiniz. Örneğin riske edebileceğiniz 200 TL’niz var, bu sizin riske edeceğiniz paradır. Eğer kumar esnasında bu 200 TL’yi kaybederseniz. Daha fazla oynamak yerine, oyunu bırakmalısınız. Bu sayede kaybı minimum düzeyde bırakır, ve devam ederek oluşabilecek, daha fazla oynama isteğinden kurtulursunuz. Aynı şekilde 200 TL riske ediyorsanız, kazanç hedefiniz 1000 TL olabilir.

Eğer Betpluton gibi sitelerde oyun esnasında 1000 TL bakiyeye ulaşırsanız, yine oyunu bırakıp, kazancınızın keyfine bakabilirsiniz. Unutmayın, 1000 TL’ye kadar sizin yanınızda olan ve kazanmanızı sağlayan şans, daha sonra terse dönerek kaybetmenize neden olabilir. Bu sebeple belirlediğiniz sınırlar içinde, kumar oynamak, bilinçli kumar oyunu için, en önemli faktördür.

Kaynak: canlibahisbul.info