Osmanlı’nın payitahtında birçok tarihi hazine bulunuyor. Şehri gezmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri yöntem ise, ulaşım rahatlığı ve konfor açısından düşünüldüğünde araç kiralama.

Karaman’dan İstanbul’a uçmak için genelde Konya havalimanı kullanılıyor. Buradan en uygun fiyatlarla istanbul uçak bileti bulmak oldukça kolay. Bir süre önceden alınan biletlerle THY, Pegasus, Atlas Global, Onur Air ve Anadol Jet seçeneklerinden herhangi birinden 60 - 100 TL arasına rahatlıkla Atatürk Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçulabiliyor.

İstanbul’da havalimanlarının birine varan Karamanlılar, şehir içi ulaşım karmaşasına ya da havalimanı transfer hizmetlerinin pahalı fiyatlarına hiç karışmadan Atatürk Havalimanı araç kiralama ofislerinden birinden edindikleri otomobilleriyle şehri dolaşmaya başlayabiliyorlar. Burada araçların ekonomik maliyetli olması, sürücünün tercihine göre yakıt ve vites seçenekleriyle beğenilen araçla şehir gezisi başlıyor.

Avrupa yakasında tarihi camilerimiz Sultanahmet, Süleymaniye ve müze statüsündeki Ayasofya ilk duraklar olurken, Karamanlıların en sevdiği noktalardan biri de Eyüp Sultan Camii.

Tarihi yarım ada ve Haliç turunu kiralık araç ile yaptıktan sonra rota genelde Avrupa yakasının içlerine doğru evriliyor. Karamanlıların yoğun olarak yaşadıkları Fatih ilçesinde aile veya akraba ziyaretlerinin ardına ise yeni duraklar İstanbul Boğazı’nın eşsiz turkuaz rengine denk gelinmesi umuduyla Boğaz kıyıları oluyor. Boğazda araba sürmek oldukça zevkli bir manzara sunarken tek handikap bitmez tükenmez İstanbul trafiği. Eğlence hayatının tadını çıkartmak isteyenlerin ziyaret noktaları da Boğaz hattında iken, yol kendini üç köprüden herhangi biri ya da Marmaray aracılığıyla Anadolu yakasına yönlendiriyor. Anadolu yakasında tarihi noktalar, camiler, Üsküdar ve Kadıköy gibi ilçeler gezildikten sonra araç bırakılarak tekneyle Kızkulesi’ne ya da Adalar’a doğru bir İstanbul gezisi yapılabiliyor.

İstanbul gezisinde vakti fazla olanların ziyaret ettikleri diğer noktalar ise Ağva ve Şile civarı olabiliyor. Ağva ve Şile’nin deniz keyfi imkanı Karadeniz kıyılarını keşfetmek isteyen Karamanlılar için favori noktalar arasında yer alıyor. İstanbul gezisinin sonunda kiralık araç tekrar teslim edilerek Konya’ya uçuluyor ve Karaman’a kara yoluyla (genelde otobüs) geri geliniyor. Bundan sonrasında yapılacak şey tatil fotoğraflarına bakmak ve anıları taze tutmak.