Karaman, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve tarihi milattan önce sekin binlere kadar dayanan Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Tarihinin çok eski olmasından dolayı da şehirde pek çok medeniyete ait kalıntılar ve tarihi eserler de mevcuttur. Mağaralar, mezarlar, yer altı şehirleri, dini merkezler, kale kalıntıları gibi tarihe tanıklık edebileceğiniz bir tarih beşiğidir. Karaman’da gezilecek yerleri ele alalım. Ve size yapacağınız Karaman Gezisi hakkında fikir vermiş olalım.

Şehir dışından Karaman’a gelmek isteyenler Konya uçak bileti alarak, Konya havalimanından sonra kara ulaşımı ile Karaman’a çok kısa sürede ulaşabilir.

Türkiye’mizin İstanbul, İzmir, Adana, Antalya gibi birçok şehrinden de alternatif seçenekler için en uygun uçak bileti fiyatları araştırılarak Konya’ya direkt seferler bulunabilir.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Şehir dışında en önemli nokta Taşkale olsa da, şehir merkezinde birçok önemli destinasyon yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzellikler öne çıkmakta.

Hürrem Dayı Evi

300 yılı aşkın bir yaşı olan bu konak Karaman’a yolu düşen herkesin muhakkak görmek istediği bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Şatafatlı dekorasyonu ve gösterişli süslemeleri ile herkesin beğenisini kazanan konak, aynı zamanda ev yaşamındaki Türk geleneklerini de bolca içerisinde barındırmaktadır.

Karaman Kalesi

Tarihi oldukça eskilere dayanan bu kale, bilim insanlarının tahminlerine göre 11. yüzyıl ortaları veya sonlarında yapıldığı söylenmektedir. Tarihinin bu kadar eski olması da kalenin üzerinde çok sayıda medeniyete dair izleri barındırmasına neden olmaktadır. Tarihi belgeler ve kale üzerindeki çalışmalara bakılarak Karaman Kalesi’nin Selçuklu ve Osmanlı döneminde restorasyondan geçtiğini ortaya çıkarmıştır. Bu da ne kadar eski ve köklü bir tarihi olduğunu bir kere daha kanıtlamaktadır. Kalenin tamamı günümüze ulaşamamış olsa da büyük çoğunluğu halen durmaktadır. Herhangi bir şekilde bilet almak gerekmez.

Tartan Evi

19'uncu yüzyılda yapılıp günümüze ulaşan bu ev döneminin varlıklı ailelerinden birine aittir. 2 katlı bir ev olan Tartan evinin alt katı mutfak, kiler gibi bölümler içerirken üst katı yaşam ortamlarını barındırmaktadır. Evin girişindeki taşlar göze çarpmaktadır, bu taşların özel olarak Binbir Kilise’den getirilerek yapıldığı bilinmektedir. Evdeki işlemeler ise görenlerin beğenisini kazanmaktadır. Döneminin zenginlerinden birinin evi olduğunun en önemli göstergelerinden birisi de tavana yapılan bitki motifleridir.

Hatuniye Medresesi

1382 yılında Sultan Murat Hüdavendigar’ın kızı ve aynı zamanda Karamaoğlu Alaaddin Bey’in karısı Nefise Sltan tarafından yaptırılmıştır. Medresenin süslenmesi ve işçiliği de görenlerin hayranlığını kazanmaktadır. Şu anda da lokanta olarak kullanılmaktadır.

Karaman gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Tarihe tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka gidip görmesi gereken bir şehirdir.