Dünya Sağlık Örgütü'nün şehirlerdeki hava kalitesini güncel olarak gösteren veri tabanın göre, şehirlerdeki  hava kalitesi analizi ortaya çıkartıldı. Analize göre,   Analiz, Avrupa’dan ABD’ye, Afrika’dan, Asya’ya hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı kentlere dair bilgileri içeriyor. Yapılan çalışmaya göre, her gün milyarlarca insan kirli hava soluyor.  Analiz sonuçlarına göre Avrupa'nın en kirli 10 şehrinden 8'si Türkiye'de bulunuyor.

KİRLİLİKTE HİNDİSTAN VE ÇİN ZİRVEDE

Dünya Sağlık Örgütü’nün çapı 2,5 mikron ve altında olan partikül madde hesabına dayanarak yaptığı çalışmaya göre, dünyanın en kirli şehirleri Hindistan ve Çin’de yer alıyor. Dünyada havası en temiz ülkelerin başında ise Norveç, İsveç, Kanada gibi ülkeler geliyor. Türkiye  hava kirliliği konusunda dünyada ilk 10'a girerken, Avrupa'da ise zirvede yer aldı. Konya, Sivas, Gaziantep gibi büyük şehirlerin yanı sıra Afyon, Isparta, Siirt, Iğdır, Karaman gibi şehirlerde hava kirliliğinde tehlike alarmı veriyor.

KARAMAN HAVA KİRLİLİĞİNDE İLK 10'DA

Avrupa’da hava kirliliği denildiğinde, Türkiye’deki kentler ön plana çıkıyor. Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 şehirden sekizi Türkiye’de. Havanın en kirli olduğu şehir Makedonya’daki Tetevo olurken, ikinci sırada Bartın, üçüncü sırada ise Hakkari yer alıyor. Bu şehirleri, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izledi.

KİRLİLİKTE BALKANLARLA YARIŞIYORUZ

DSO'nunn verilerine listenin 10’uncu sırasında ise Bosna Hersek’teki Tuzla şehri yer alıyor. Avrupa’nın havası en kirli on şehri arasında yer almasa da, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, İstanbul’da da hava kalitesi tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Mart 2016’da yayınlanan rapora göre, 81 il içinde sadece Çankırı’nın hava kalitesi Dünya Sağlık Örgütü’nün limitlerine uygun bulunmuştu. Konya ise listede ilk 10'a girmese de hava kirliliğinde Tahran ve Pekin gibi şehirlerle yarışıyor. Yıllardır hava kirliliği ile mücade edilen Konya'da son yıllarda kirlilik kısmen azalsa da hala insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Hava kirliliğinin hala etkili olmasında ise kalitesiz yakıt kullanımı, sanayi tesislerinin şehir merkezinde kalması ve şehrin çukur yapısı gibi nedenler etkili oluyor.Kaynak: Hava kirliliğinde Avrupa'da lideriz