El ve ayaklarımız bizim için çok önemlidir. Üstelik onların sağlığına ne kadar dikkat ederseniz size geri dönüşü de o kadar sağlam olacaktır.  Kadınlar el ve ayaklar söz konusu olduğunda her zaman daha dikkatli davranmıştır. Ben de bu makalemde sizlere el ve ayak bakımları konusunda hassas olan kişiler için bilmeleri gereken bir takım önemli bilgileri sunmak istedim.   Öncelikli olarak doğru el bakımı nasıl yapılır bu konuya değinelim.

Eller bir insanın tamamlayıcısı ve en büyük yardımcısıdır. Eller her zaman göz önünde olduğu için işlevi de çok fazladır. Bir insanla ilk kez karşılaştığınızda, yemek yaparken, yemek yerken, ya da çalışırken eller her zaman ön plandadır. Ancak genelde insanlar ellerine gereken önemi vermiyorlar bu da onların daha çabuk yıpranmasına neden oluyor. Bir insanın ilk önce yaşlanan bölgesi ellerdir dolayısıyla ellerinizdeki bu yaşlanma belirtilerini de ancak ona doğru bir şekilde baktığınız zaman ortadan kaldırabilirsiniz.  Oysaki şu şekilde düşünseniz ellerinizin de bakımında zorlanmazsınız. Haftada iki saatinizi alacak küçük bir işlem.

Öncelik olarak ellerinizi doğrudan temizlik maddelerinden uzak tutmalısınız bunun içinde eldiven kullanmalısınız. Bir bayanın ellerinin en büyük düşmanı deterjanlardır çünkü onların içeriğinde kimyasallar gizlidir dolayısıyla her zaman hasar bırakabilecek özelliğe sahiptirler. Eğer ki elinize deterjan değdirmiş iseniz onu bir an önce durulamanız gerekiyor.  Kış aylarındaysanız soğuk havanın ellerinizi çatlatacağını söyleyebiliriz bu nedenle de eldiven takmanız ellerinizin nem ve sıcaklık dengesini koruyacağı için çatlamasına da müsaade etmeyecektir.  Ellerin sıklıkla yıkanması daha temiz olmasını sağlar ancak elinizi ıslak bir şekilde bırakmamalı mutlaka kurulamalısınız.  Özellikle de kullandığınız havlunun kendinize ait olmasını tercih etmelisiniz. (1)

Ellerde en önemli konu nen dengesidir. Bu nedenle nem dengesinin sağlanması için mutlaka krem sürmelisiniz. Haftada bir kez vazelin iyi gelecektir.  Hatta size bir önerimiz vazelin sürdükten sonra pamuklu bir eldiven giyerek sabaha kadar bekletin ellerinizin sabah kalktığınız da yumuşacık olduğunu görürsünüz.

Ellerinizin üzerindeki ölü derilerin atılması önemlidir. Bunun için ince bir parafin kullanabilirsiniz. Bu sayede gözenekler açılacak ve elleriniz hava almaya başlayacaktır. (2)

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayaklar insanın tüm yükünü üzerinde taşır dolayısıyla ayaklarınıza ne kadar iyi bakarsanız kendinizi de o kadar dinç ve sağlıklı hissedersiniz. Yorgun bir ayakla hiç bir şey yapmak mümkün değildir o nedenle de ayaklarınızın yükünü belirli zamanlarda almanız gerekir. Ayaklarımız genelde gün boyunca kapalı bir kutu şeklinde durur bu da onların yıpranmasına neden olur.  Ayaklarınızın günlük olarak temizliğinin yapılması ve yıkanması gerekir. Akşam evinize geldiğiniz de direk olarak çoraplarınızın çıkararak ayaklarınızın yıkamalısınız.  Yıkadıktan sonra asla ıslak kalmamalı kurutmanız gerekiyor. Aksi takdirde ayaklarınızın da mantar olabilme riski söz konusudur.

Spor ayakkabı giyiyorsanız o zaman mutlaka pamuklu çorap giymelisiniz. Çoraplar bir ayağın sağlığı için önemlidir. Bu nedenle de günlük olarak çorabınızı değiştirmeniz gerekiyor. Ayaklarınızı akşam dinlenirken losyon ya da bakım kremleriyle masaj uygulayabilirsiniz bu hem ayaklarınızın ölü derilerden uzaklaşmasını sağlar hem de ayaklarınızın hava almasına neden olarak onlara ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Özellikle de banyodan sonrasında ayaklarınızın ponza taşı ile temizlemelisiniz. Ayaklarınız da nasır varsa onlardan pedikür ile kurtulabilirsiniz. (3)

Sonuç olarak el ve ayak sağlığımız onlara doğru bakım uygulaması yapmanız halinde sağlanmış olacaktır. Piyasa da satılan pek çok bakım kremleri ve losyonlar vardır onlardan doğal olanları tercih ederek takviye alabiliriniz.