Her yaş içerisindeki çocukların kapasitelerine göre, yaşlarının seviyesindeki oyun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, eğitici oyuncaklar bulunmaktadır. Dikkatlerini okul çağından önce tamamen oyun odaklı çalıştıran çocuklar, eğitici ve öğretici oyuncaklar ile gelişimlerini daha güzel gerçekleştirmektedirler. Oyun oynama seviyelerini iki kat daha fazla arttırarak hızlı öğrenme yeteneklerini güçlendirmektedirler. Çocukların ilgi alanlarını geliştirebilecekleri, düşünce ve hayal gücünü eğitimsel olarak yönlendirecek oyuncaklarla oynamaları tavsiye edilmektedir.

 Tamamen eğitici içerikli beyin gelişimine faydalı oyuncaklar

Seçilen oyuncakların eğitici olmasının yanı sıra mutlaka seçilen yaş aralığına uygun boyutlarda ve ilgi çekici olması gerekmektedir. Çocukların sıkılgan ve değişken yapısına her şekilde hitap edebilen eğitici oyunlar oyuncaklar tercih edilmesi gerekmektedir. Oyuncakların tamamen çocuğun her oyun şekline hitap edebilmesi kolay sıkılmaması ve sürekli farklı bir eğitici yanını keşfetmesi sağlanacak oyuncak modelleri tercih edilmesi gerekmektedir. Dayanıklı malzeme ile yapılması ve hijyen şartlarına uygun koşullarda üretilerek kolay temizlenebilir olması gerekmektedir. Canlı ve eğlenceli renklere hakim olan oyuncakların sağlıklı boyalarla üretilmiş olması gerekmektedir. Tamamen zararsız zehirlenmeye sebep olmayan boyalardan üretilmiş olmalıdır.

En doğru örnekleri ile eğitici oyuncaklar belirli olmaktadır

Çocukların kendine olan bağımsız dünyasını geliştirmek, zekâ seviyesine katkıda olunabilmek açısından oyun ve oyuncaklar tamamen eğitici düzeyde tasarlanması gerekmektedir. Çocukların hayal gücünde mantıksal olarak iletişim içine girmelerini sağlayan, başladıkları işi tam anlamı ile sonlandırmayı gerçekleştiren yapıya sahip olmaları için gerekli olmaktadır. Eğitici özelliğe sahip olan en iyi oyuncak örneklerinden bir kaçı; Pratik düşünme becerileri kazanmayı sağlayan okul öncesi ve yeni okul dönemlerinde tercih edilmesi gereken setlerden olmaktadır.

Örüntülü ve yaratıcı akıllı blok oyunları, farklı zeka ve mantık seviyeleri setleri olmaktadır. 4 yaş altı çocuklar için özel olarak erkek çocukları için meslek içerikli araba modelleri, mozaik yapboz çeşitleri, kız çocukları için farklı eğitici mutfak ürünü versiyonlu oyuncaklar, çeşitli şekillerle elde edilen fırın türleri, daire ve çeşitli bezlerle elde edilen şekiller başta olmak üzere birçok örnekleri bulunmaktadır. Zararlı oyuncak çeşitlerini tercih etmek yerine eğitici ve zeka seviyesini arttırıcı birçok oyuncak türleri bulunmaktadır.