ŞEKER mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İstiklal Marşı, Aziz Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık aşkının, büyük imkânsızlıklar içerisinde göstermiş olduğu büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen Milli Mücadele’nin mısralara dökülmüş ifadesidir.

Mehmet Akif Ersoy; “ O günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. O şiir, milletin o günkü heyecanının ifadesidir. Binbir fecayi karşısında bunalan ruhların, ıstıraplar içinde halas dakikaları beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur.” sözleri ile İstiklal Marşı’nın önemini ve yazıldığı dönem ile ilgili duygularını ifade etmiştir.

Tarih boyunca vatanını canından aziz bilerek istiklal ve bağımsızlığı uğruna tüm imkânsızlıklara rağmen çok önemli mücadeleler veren aziz Milletimizin cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmi İstiklal Marşı ile tarihe not düşülmüş ve ölümsüzleştirilmiştir.

Yine Mehmet Akif Ersoy; Ankara... Ya Rabbi ne heyecanlı, helecanlı günler geçirmiştik... Hele Bursa'nın düştüğü gün.. Ya Sakarya günleri.. Fakat birgün bile ümidimizi kaybetmedik, asla yeise düşmedik. Zaten başka türlü çalışılabilir miydi? Ne topumuz vardı, ne tüfeğimiz.. Fakat İmanımız büyüktü” sözleri ile de Aziz Milletimizin kurtuluş mücadelesinde tüm imkânsızlıklara rağmen büyük iman gücü ile zafere olan inancını ifade etmiştir.

Mehmet Akif Ersoy Milletimizin destan yazdığı istiklal ve istikbal mücadelesine tüm ruhuyla ve tüm benliği ile katılmış, Anadolu’yu şehir şehir gezmiş, vaazlar vermiş, halkı irşat etmiş, şiirler yazmış, kalemiyle, sözleriyle, şiirleriyle milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek halkımızın Milli Mücadele’ye katılımını ve desteğini güçlendirmiştir. Bu yönüyle Mehmet Akif Ersoy Kurtuluş savaşımızın ve sonrasında kazanılan büyük zaferin manevi mimarlarındandır. İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yıl dönümünde, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını minnet, rahmet ve dualar ile yâd ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Ruhları şad olsun.” dedi.