İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından İlimiz tarımının kalkınması, çiftçilerimizin gelirlerinin ve refah seviyelerinin artırılması amacıyla hazırladığımız projeler KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığının "Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı ve KOP TEYAP(Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi)" programları kapsamında hibe desteğine uygun görülen "Kırsal Alanlarda Alternatif Gelir Kaynaklarının Geliştirilmesi" Projesi çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

Proje çalışmalarımız kapsamında 10 dağ ve orman köyümüzde dar gelirli ve küçük arazisi olan çiftçilerimiz başta olmak üzere 600 çiftçimiz çilek yetiştiriciliği, sebze kurutma ve kavak mantarı üretimi ile ilgili olarak eğitimler verilmektedir. Ayrıca bu çiftçilerimizin bu konudaki tecrübelerini ve görgülerini artırmak için demonstrasyonlar ve çiftçi inceleme gezileri yapılacaktır. Söz konusu proje çalışmalarımızdan yürütülen ''Kırsal Alanlarda Alternatif Gelir Kaynaklarının Geliştirilmesi (Hep Aynı Değil Farklı Ürün) Projesi'' kapsamında 10 köyümüzde 10 çiftçimize 38.500 adet frigo çilek fidesi getirtilerek malçlaması ile birlikte dikimi yaptırılmıştır.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ilimize gelen çilek ürününde büyük oranda azalmalar olmakta zaman zaman ise hiç çilek gelmemektedir. Özellikle Mersin ili Silifke İlçesinden söz konusu zaman diliminde çilek ürünü gelmediğinden, bu boşluğun doldurulması amacıyla planlanan çilek yetiştiriciliği demonstrasyonumuz Cerit, Bucakkışla, Narlıdere, Morcalı, Pınarbaşı, Zengen, Güldere, Gülkaya, Çatak ve Çukurbağ köylerinde yürütülmektedir. Bu proje ile İlimizin arazi varlığı engebeli ve kısıtlı olan dağ ve orman köylerindeki çiftçilerimize alternatif tarım ürünleri ürettirilerek; gelirlerinin artırılması ve hayat standartlarının yükseltilmesi amaçlanmıştır.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak İlimiz doğal kaynakların sürdürülebilir yönetiminin sağlanması, tarımının kalkınması, çiftçimizin gelir seviyesinin ve yaşam kalitesinin artırılması için gerek ulusal düzeyde gerekse uluslararası düzeyde projeler hazırlanmaya devam edilmektedir.