Karaman Valiliği, Karaman Belediyesi ve Türk Dil Kurumu işbirliği ile düzenlenen kutlama programı çerçevesinde Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde, farklı üniversitelerden katılan akademisyenlerin katılımlarıyla Türk Dil Paneli gerçekleştirildi.

Bugün (26.09.2016) saat 10.00’da Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, 15 Temmuz Konferans Salonu’nda başlayan programa Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Milletvekili Recep Şeker, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Garnizon Komutanı İlhan Şen, AK Parti İl Başkanı Nazmi Ünlü, daire müdürleri, akademisyenler ve farklı okullardan çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan programın açış konuşmasını Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan yaptı. Konuşmasında, “Türk Dili’nin zenginliklerinin açığa çıkarılması ve hak ettiği değeri bulabilmesi için her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız” diyen Başkan Çalışkan şöyle konuştu;

Karaman, nüfusu sadece 250-300 bin nüfusu olan bir değildir. Baktığımız zaman Karaman, Kıbrıs’ta, Kafkaslar’da, Balkanlar’da, Bosna’da, Makedonya’da, Arnavutluk’da, Kosova’da vardır ve Karaman dünya üzerinde sayısı milyonlarla ifade edilebilecek bir nüfusa sahiptir. Bu yayılmış nüfusumuz aynı zamanda bizim zenginliğimizdir. Dilimiz de bizim en güzel zenginliğimizdir ve Karaman sadece 84 yıldır değil 739 yıldır Türk Dil Bayramı’nı kutlamaktadır. Gelin Türk Dil Bayramını sadece günlük veya anlık olarak değil, bütünleştirilmiş bir şekilde, Türk Dilinin Başkent’ine yakışır bir şekilde, milletimizin de içinde bulunduğu yıl boyu sürecek kutlamalar yapalım.

Başkan Çalışkan; “Karaman Türkçe’nin Merkezi Olsun İstiyoruz”

Sadece 13 Mayıs’ta değil, sadece 26 Eylül’de değil bunu yıllara, yüzyıllara yayacak gücü ve kudreti koyalım. Akademik ve bilimsel çalışmalar yapalım, bununla ilgili de toplumun bütün kesimlerini geçmişten günümüze sahip çıkan bütün değerler gibi milletimizi de bunun içerisine dâhil edelim. Bu birlikteliği, bu ortak aklı kullanarak geçmişten geleceğe, çok güzel bir köprüyü Türk Dil Kurumu ve Karamanımız olarak kuralım. Benim görmek istediğim budur. Türk Dil Kurumu ile birlikte güzel Türkçemizin gelecek yüzyıllara taşınması için Karaman’ın bir merkez olmasını istiyoruz. Türkoloji merkezinin kurulmasını istiyoruz.

Bu temennilerle Türkçemizin nice 84. Yıllara, nice 739. Yıllara ulaşması dileklerimle hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Milletvekili Recep Şeker ve Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa S. Kaçalin yapmış oldukları konuşmalarda Türk Dili’nin önemine vurgu yaptı.

Protokol konuşmalarının ardından, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Yavuz, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Galip Güner, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Yasin Kaya ve Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Özşahin tarafından bir panel gerçekleştirildi. Panelde, Türk Dili’nin gelişimi, tarih boyunca hangi dillerden etkilendiği, günümüzde nasıl olduğu ve Türkçe’nin korunması için neler yapılması gerektiği konularında konuşmalar yapıldı.

Programın ilk ayağı protokol mensupları ve akademisyenlere onurluk takdiminin ardından son buldu. Programın ikinci ayağında ise saat 15.00’da Piri Reis Kültür Merkezi’nde Türk Dili temalı bir tiyatro sahne aldı. Tiyatro gösterisinin ardından 84. Türk Dil Bayramı kutlama programları sona erdi.