Bugun...CHP KARAMAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Tarih: 10-01-2018 14:01:32 + -


Bugünü, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler gününü, aslında basın özgürlüğünün ne olduğu ve ülkemizde olması gerektiği düzeyde olup olmadığının ve dahi basın meslek çalışanlarının sorunlarının konuşulabilmesi için bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

facebook-paylas
Tarih: 10-01-2018 14:01

CHP KARAMAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Bugünü, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler gününü, aslında basın özgürlüğünün ne olduğu ve ülkemizde olması gerektiği düzeyde olup olmadığının ve dahi basın meslek çalışanlarının sorunlarının konuşulabilmesi için bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

 

Bu anlamda ülkemize baktığımızda yaptığımız değerlendirme, çok da içimizi açmıyor. Ülkemizde basın, başta siyasiler olmak üzere, gücü elinde tutan herkes tarafından baskı altına alınmak istemektedir. Bu, basının özgür hareket etmesinin önündeki en büyük engeldir. Uzun zamandır sırf gazetecilik yaparak basın yayın kuruluşlarının yaşatılmasının zor olduğu günler, yıllar yaşıyoruz. Bu ekonomik gerçeklik de maalesef basınımızın özgürleşmesinin önündeki bir diğer önemli engel olarak gözüküyor. Bunun yanında ve hemen hemen aynı değerde olan bir başka özgürlüğü kısıtlayıcı unsur da basının haberlerine konu olan siyasilerin, ülkeyi yönetenlerin ve dahası haberin aktörleri olan kişilerin tahammülsüzlüğü de basınımızın özgürce habercilik/gazetecilik yapmasının önündeki bir diğer engel olarak orta yerde durmaktadır. 


Bu tahammülsüzlük sonucu bir çok gazetecinin, köşe yazarının artık yazılarını yazabilecekleri bir köşe bulamadıkları, sırf gazetecilik yaptığı için çeşitli soruşturmalara tabi tutulduğu da hepimizin malumu. Basın özgürlüğünü kısıtlayıcı unsurları maddeler halinde sayarak çoğaltmak elbette mümkün. Bir çoğu da hepimizin bildiği, bazılarımızın dile getirebildiği, bazılarımızın dile getiremediği şeyler. Bu bahsi Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün yayınladığı 2017 Dünya Basın Özgürlüğü endeksindeki yerimize bakarak kapatalım. Bu endekse göre Türkiye, geçen yıla göre 4 sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155'inci sırada yer aldı. Böylece, Türkiye'nin "kara liste" olarak isimlendirilen en kötü durumdaki ülkelerin arasına girmesine sadace dört sıra kaldı. Son 12 yılda 56 basamak düşüş kaydeden Türkiye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler" kategorisinde yer aldı.


 

Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın çalışanlarının ve sadece gazetecilik yaparak yaşamaya çalışan basın kuruluşlarının sorunlarına değinmeden geçmenin de biraz aymazlık olacağı kanaatindeyim. Gazetelerin ve diğer yerel basın kuruluşlarının yaşaması, maalesef ki günden güne zorlaşmaktadır. Yayın çıkarmanın ve çalışanların oluşturduğu maliyet, maalesef ki gazetelerin ve çıkarılan diğer yayınların getirisinden daha fazla. Bu nedenle basın yayın kuruluşlarının yaşaması günden güne zorlaşmakta. Ülkemizde yeterli düzeyde gazete okunmaması da bu maliyetlerin üzerine eklenince, bu devirde gazetecilik yapmak ve meslek çalışanı olmak gerçekten çok zor. Bu zor şartlar altında bazıları çareyi holdingleşmekte, bazıları siyasi iktidarlara ve güç sahiplerine biat etmekte bulmuşlar, gazetecilik bunlar için iş bağlamak, güç sahiplerine yaranmak için bir araç haline gelmiştir. Artık bu tiplerin yaptığı da gazetecilik olmaktan çıkmıştır.

Bunun yanında tüm bu zor şartlara rağmen, alın teriyle ve ahlaklıca gazetecilik yapmaya çalışan ve yapan bir kesim var ki gerçekten onların yaptıkları demokrasimiz adına adeta bir abide. Baskılara boyun eğmeden, basın meslek ilkelerini ve gazetecilik namusunu kaybetmeden görevini hakkıyla ve kamu görevi yaptığı bilinciyle yapan gazete, basın-yayın ve medya çalışanları ve sahipleri, ileride içinde bulunduğumuz zor günler yazıldığında, adete birer kahramanlık abidesi olarak karşımıza çıkacaklar.


 

Bu itibarla tüm çalışan gazetecilerin 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor; hepsine ekonomik ve çalışma hayatıyla ilgili sorunları çözülmüş ve baskılardan arınmış daha özgür bir yayın hayatı diliyorum.

 

 

 

 

 

 

Av. İsmail Atakan ÜNVER

 

 

CHP Karaman İl Başkanı
Kaynak: CHP

Editör: Burcu Koçgürbüz KuzuFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Grup Rehberliği Etkinlik Hazırlama Çalıştayı İlimizde Gerçekleştirildi
  Grup Rehberliği Etkinlik Hazırlama Çalıştayı İlimizde Gerçekleştirildi
 • Karaman'da sezonun ilk karı yağdı
  Karaman'da sezonun ilk karı yağdı
 • DÖRTBUÇUK YILDA KARAMAN DA NELER DEĞİŞTİ
  DÖRTBUÇUK YILDA KARAMAN DA NELER DEĞİŞTİ
 • Yukarı Akın Köyü
  Yukarı Akın Köyü
 • Zengen Köyünde Sebze Kurutma Projesi
  Zengen Köyünde Sebze Kurutma Projesi
 • Karaman'da 10 Kasım
  Karaman'da 10 Kasım
 1. Grup Rehberliği Etkinlik Hazırlama Çalıştayı İlimizde Gerçekleştirildi
 2. Karaman'da sezonun ilk karı yağdı
 3. DÖRTBUÇUK YILDA KARAMAN DA NELER DEĞİŞTİ
 4. Yukarı Akın Köyü
 5. Zengen Köyünde Sebze Kurutma Projesi
 6. Karaman'da 10 Kasım
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARAMAN’LI HALİT DEDENİN HİKAYESİNİ TIKLA İZLE
  KARAMAN’LI HALİT DEDENİN HİKAYESİNİ TIKLA İZLE
 • Karaman Tanıtım Filmi - Tarih Kokan Kent
  Karaman Tanıtım Filmi - Tarih Kokan Kent
 • Maymundan Beklenmeyen Hareket..
  Maymundan Beklenmeyen Hareket..
 • Delikanlı keçi kocaman ineği bakın ne hale getirdi
  Delikanlı keçi kocaman ineği bakın ne hale getirdi
 • Karaman'da trafik kazası: 1 ölü 2 yaralı
  Karaman'da trafik kazası: 1 ölü 2 yaralı
 • Şanlıtürk Psikoteknik Değerlendirme Merkezi - Karaman
  Şanlıtürk Psikoteknik Değerlendirme Merkezi - Karaman
 1. KARAMAN’LI HALİT DEDENİN HİKAYESİNİ TIKLA İZLE
 2. Karaman Tanıtım Filmi - Tarih Kokan Kent
 3. Maymundan Beklenmeyen Hareket..
 4. Delikanlı keçi kocaman ineği bakın ne hale getirdi
 5. Karaman'da trafik kazası: 1 ölü 2 yaralı
 6. Şanlıtürk Psikoteknik Değerlendirme Merkezi - Karaman
VİDEO GALERİ
YUKARI